Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska
Uniformy

Uniforma spoločnej armády z roku 1912 (26. IR)

 

Čapicový odznak

Uniforma spoločnej armády z roku 1912 (26. IR)

 

Čapicový odznak nem. Franz Joseph I. z Predlitavska do smrti Františka Jozefa 1. (21. november 1916). Uhorské pluky mali opačný sled písmen IFJ, maď. I. Ferenc József.

Uniformy c. a k. pechoty z leta 1914

Radeckého pochod

Radeckého pochod

Uniformy c. a k. pechoty z 1917/1918

Poľná uniforma c. a k. pechoty z leta 1914

 

Poľná uniforma c. a k. pechoty z 1917/1918V roku 1914 nastupovali naše pešie jednotky do bojov v Haliči (Galícii) v poľnej blúze, nohaviciach a poľnej čiapke Model 1908. Táto jednotná uniforma bola ušitá z pevného súkna svetlošedomodrej farby (Hechtgrau).


Blúza mala štyri vrecká, dve na hrudi zakryté záklopkami s dvojitým oblúkovým výstrihom a dve všité po bokoch pod pásom. V páse bola všitá šnúrka, ktorá umožňovala jeho zúženie. Golier bol pevný, stojatý, ušitý na tzv. mandarínsky spôsob. Na golieri bili našité farebné výložky zo súkna, označujúce jednotku, v ktorej vojak slúžil. Každý pluk mal pridelenú vlastnú farbu. 26. peší pluk mal farbu čiernu a gombíky zlaté, 25-ty morskú zelenú a gombíky strieborné. Na výložke bolo umiestnené hodnostné označenie vojaka, zriedkavo na oboch stranách. Blúza nemala kompletnú podšívku. Vrecká, golier a náramenníky boli podšité bielym plátnom. Letný variant blúzy bol identický, odlišoval sa len materiálom, z ktorého bol ušitý. Išlo o tenšie husto tkané plátno. Letná blúza mala stojatý golier nahradený klasickým sklopeným golierom.


Poľné nohavice sa šili pre pechotu rakúskej časti monarchie rovné, zapínané na gombíky s dvoma prednými vreckami. Na členkoch boli zúžené našitými súkennými spinkami so zapínaním na dva gombíky. Pre uhorské pluky mali nohavice užší strih a smerom k členkom sa zužovali. Okrem toho sa používali aj nohavice podobného strihu a jazdecké „rajtky“. Vpredu na stehnách mali našitý okrasný šnurovaný vzor, tzv. šujtáš (vitéz kötés), ktorý bol prevzatý z ľudového oblečenia. Všetky nohavice boli podšité bielym súknom. Šírka pásu sa dala nastaviť popruhom na chrbte.


Poľná čiapka bola zo súkna a z koženého šiltu. Mala skladacie boky. Na čele čiapky boli prichytené dvoma nad sebou umiestnenými kovovými gombíkmi v šedej farbe. Nad gombíkmi sa nachádzala kovová ružica s vystrihnutými iniciálami IFJ, po nástupe Karla sa zmenila na K. Čiapka mala bielu plátenú a koženú podšívku.


Z rovnakého súkna bol ušitý dvojradový dlhý súkenný kabát s dvomi vonkajšími všitými vreckami, náramenníkmi a zloženým golierom. Zapínal sa na päť gombíkov v šedej farbe. Z uniformového súkna sa vyrábali aj ovinky, ktoré sa čoskoro začali univerzálne nosiť na všetkých druhoch nohavíc bez rozdielu.


Uniformy c. a k. pechoty M.1908

Poľná uniforma c. a k. pechoty M.1908


Uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911

Poľná uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911 - blúza

Uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911

Poľná uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911 - obuv

Uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911

Poľná uniforma uhor. kráľ. honvédstva 1911 - kabátIdentifikačná známka

Identifikačná známka

Identifikačná známka

 

Identifikačná známka

 


Opasková pracka uhorských jednotiek

Opasková pracka uhorských jednotiekHlavne kvôli nevhodnej farbe bola uniforma Model 1908 pomerne rýchlo nahradená Modelom 1915. Tento model mal rovnaký strih. Jediným rozdielom bola zmena farby súkna. Nová uniforma bola šitá zo súkna vo farbe poľnej šedi (Feldgrau), ktorá lepšie zodpovedala potrebám maskovania. Nohavice mali zúženú lýtkovú časť pre pohodlnejšie nosenie oviniek. Na blúze a kabáte boli vymenené široké farebné golierové výložky a nahradené tenkými prúžkami.


Túto uniformu nahradil o rok Model 1916. Blúza mala skladací golier a všetky vrecká boli našité z vonkajšej strany. Plátená podšívka blúzy bola zmenšená na nevyhnutné minimum. Strih poľnej čiapky bol upravený. Kožený šilt bol nahradený súkenným.
HORVÁTH J.: Posledná vojna Rakúsko-Uhorskej monarchie. Banská Bystrica, 2008.


Uniformy c. a k. pechoty M.1916

Poľná uniforma c. a k. pechoty M.1916


Hodnosté a iné označenia pechoty

Hodnostné a iné označenie c. a k. pechoty


Označenie špecializácií jednotiek

Označenie špecializácií jednotiek


Uniformy - naša obrazová prezentácia

Uniformy honvédov - www.mlorenz.at

Uniformy spoločnej armády - www.mlorenz.at

Vyznamenania
Vyznamenania na www.mlorenz.at
Vyznamenania na www.medal-medaille.com