Ale nie! Kde je JavaScript?
Váš webový prehliadač nemá povolený JavaScript alebo nepodporuje JavaScript. Ak chcete správne zobraziť túto webovú lokalitu, povoľte JavaScript vo svojom webovom prehliadači, alebo inovujte na webový prehliadač, ktorý podporuje JavaScript.
Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918

Banner Veľká vojna a územie Slovenska


14. HIR

Naposledy aktualizované pred 10 rokmi
adminadminHlavnı administrátor
Odoslané pred 10 rokmi
Naša mapa dislokácií:
https://maps.google.com/maps/ms?msid=...bcc5&msa=0

Info:
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t...uk/t/48440
http://www.hungarianarmedforces.com/1.../14gye.htm


http://vojenstvi.cz/vasedotazy_104.htm
1558. Zujímalo by ma, ktoré jednotky a útvary sídlili v Nitre a v ktorıch priestoroch od roku 1880 – 1992, prípadne aj mená ich veliteľov. (odpovídá Pavel Minařík)


Nejstarším útvarem, u kterého jsme našli záznam, že se nacházel v Nitře, je zeměbraneckı (honvédskı) prapor č. 60. Vznikl v roce 1869 jako „Neutraer Landwehr-Batailon Nr. 60“ a jeho velitelem se stal kpt. Franz Fischer (do 1875). V roce 1874 se prapor stal součástí nově vytvořené 13. půlbrigády (Bratislava), do které byly jako další zařazeny zeměbranecké (honvédské) prapory č. 57 (Trnava), 58 (Bratislava) a 59 (Ó-Gyalla). V roce 1886 byl ale z jejího složení vyjmut a zařazen ke 14. půlbrigádě (Levice), kterou kromě něj tvořily zeměbranecké (honvédské) prapory č. 61 (Levice), 62 (Levice, do roku 1874 Ipolské Šahy) a 64 (Tatabanya). Poslední z uvedenıch praporů se naopak stal součástí 13. půlbrigády. V roce 1886 se z dosavadních zeměbraneckıch (honvédskıch) praporů č. 61, 62 a 60 staly „Levickı 1. prapor“, „Levickı 2. prapor“ a „Nitranskı 3. prapor“ 14. půlbrigády. Branci k nim nastupovali z území doplňovacích okresních velitelství společné armády Komárno a Esztergom, později se vytvořilo zeměbranecké DOV Nitra. Od roku 1889 sídlilo velitelství půlbrigády v Nitře. V roce 1890 byla půlbrigáda reorganizována na „Nitranskı zeměbraneckı (honvédskı) pěší pluk č. 14“ a kromě jejího velitelství a 3. polního praporu se v Nitře taktéž nacházel také 1. polní prapor, zatímco 2. polní prapor zůstal v Levici. Jednotlivé prapory nadále již nepožívaly názvy podle míst dislokace. Prvním velitelem nově zformovaného pluku byl pplk. Friedrich Habrovszky (do 1891). V nezměněném složení pluk zůstal až do roku 1914. Po vypuknutí 1. světové války odešel pod velení plk. Lázára Formanka jako součást 37. honvédské pěší divize na frontu do Haliče a jako organizovanı celek se již nevrátil. V mírové posádce působil pouze náhradní prapor, kterı odesílal doplňky v podobě pochodovıch praporů k bojujícímu pluku do pole. Na jeho základ se po skončení války v Nitře pluk obnovil. V roce 1919 byl přejmenován na střeleckı pluk 4 a při unifikaci zahraniční a domácích útvarů čs. armády splynul v říjnu 1920 se 7. střeleckım plukem čs. legií z Ruska v pěší pluk 7 „Tatranskı“.

Je možné, že kromě zmíněného honvédského pluku se v Nitře nacházely součásti i jinıch útvarů rakousko-uherské armády, nicméně zmínky o nich jsme neobjevili.

Přehled útvarů čs. armády, dislokovanıch v posádce Nitra, najdete v odpovědích na dotazy čís. 423 a 582. Přehled objektů a velitelů všech útvarů nemáme k dispozici.


http://vojenstvi.cz/vasedotazy_102.htm
1518. Chcem sa prosím spıtať na akékoľvek informácie o 14. pešom regimente R-U armády pravdepodobne s Nitry. (odpovídá Pavel Minařík)

V daném případě se jednalo o 14. honvédskı pěší pluk, protože pěší pluk téhož čísla společné armády byl doplňován z rakouského Linze. Předchůdcem zmíněného honvédského pluku se v roce 1874 stala 14. polobrigáda, vytvořená sloučením doposud samostatnıch honvédskıch praporů č. 61 Levice, č. 62 Ipolské Šahy a č. 64 Tatabanya (všechny vznikly 1869). Velitelství polobrigády se nacházelo v Levicích, kam se přesunul i prapor č. 62. V roce 1886 byl honvédskı prapor č. 64 předán do složení 13. polobrigády a jeho místo zaujal honvédskı prapor č. 60 Nitra (zřízen 1869), přečíslovanı na 3. prapor 14. polobrigády. Ve stejné době se z praporu č. 61 stal 1. prapor a z č. 62 zbıvající 2. prapor. Od roku 1889 sídlilo velitelství polobrigády v Nitře. V následujícím roce proběhla reorganizace 14. polobrigády na Nitranskı honvédskı pěší pluk č. 14, jehož prapory získaly přívlastek „polní“. Současně se 1. polní prapor přestěhoval do Nitry. K pluku přicházeli branci z teritoria doplňovacích okresních velitelství společné armády Komárno (ke 2. a 3. polnímu praporu) a Esztergom (k 1. polnímu praporu). Později pro jeho potřeby vzniklo honvédské doplňovací okresní velitelství Nitra. V roce 1896 se pojmenování pluku změnilo na Nitranskı 14. honvédskı pěší pluk. V této době se v posádce Nitra nacházelo plukovní velitelství s 1. a 3. polním praporem, zatímco 2. polní prapor byl ubytován v Levicích. V nezměněné podobě útvar přetrval až do vypuknutí 1. světové války, kdy odešel na frontu a jako organizovanı celek se již nevrátil. V Nitře působil pouze náhradní prapor, kterı odesílal doplňky v podobě pochodovıch praporů k bojujícímu pluku do pole.

Ve velení pluku (polobrigády) se do vypuknutí 1. světové války postupně vystřídali: pplk./plk. Alexander Petényi (od 1886), pplk. Arnold Villám (od 1889), plk. Carl Schenzel (od 1889), pplk. Friedrich Habrovszky (od 1890), pplk./plk. Georg Tomičić (od 1891), pplk./plk. Emerich Schreiner (od 1894), pplk./plk. Georg Balás (od 1896), pplk./plk. Emil Schultheisz (od 1902), plk. Emil Hennel (od 1909) a plk. Lázár Formanek (od 1912).
PavolRusnakPavolRusnakVeterán užívateľ
Odoslané pred 10 rokmi
zdroj: Felvidék és Kárpátalja hadtorténete 1914-1918, str. 178-183
Ospravedlňujem sa za prípadné terminologické nepresnosti dané chybnım prekladom a prosím o ich prípadné upresnenie:

VOJENSKİ DENNÍK NITRIANSKYCH HONVÉDOV

Prehľad bojovej činnosti Uhorského kráľovského nitrianskeho 14. honvédskeho pešieho pluku od 1. augusta 1914 do 28. novembra 1918.

Zostavil: vitéz Károly Németh (Deisler), bıvalı veliteľ pluku

1. časť – Ruskı front

13.-15. august
Železničná preprava z mierovıch dislokácií (Nitra-Levice) do nástupného pristoru po trase: Leopoldov – Žilina – Sucha – Neusanderc – Tarnow – Lancut.
16.-23. august
Postup na Andrzejow cez Lezajsk – Brzyska – Wola – Potok – Gozd – Podgórami – Sklarnia – Janow a Kiszki – Flisy – Zoflanka.
24. august
Pluk absolvuje krst ohňom pri Andrzejove. II. a III. prápor vo svojich pozíciách pod nepriateľskou delostreleckou paľbou. I. prápor, ktorı bol v plukovej zálohe, podnikol protiútok za účelom zabezpečenie pravého krídla, Rusi ustupujú – bolo nadviazané spojenie na vıchod s 2. divíziou.
25. august – 7. september
Boje so striedavım úspechom v oblasti Tarnawka-Osada-Wisokie-Krzcznów-Olszanka. V noci 27. vypukla v pluku panika v dôsledku ruského prepadu.
8.-30. september
Ústup s miernejším prenasledovaním zo strany Rusov cez Urszulin-Zarkow-Janów-Ulanów- Nowosieecz-Slezaki-Plavo-Hohenbach-Wola-Plawska-Zabrenie-Olesno po ústie Nidy.
1.-16. október
Postup smerom na Zborów-Zrebin-Leg-Loniów. Útol na Sandomietz a jeho dobytie. Postup cez Wistulu po rieku San, menšie boje západne od Glinika.
17.-22. október
Postup cez Lukawu-Jankovice-Potoczek-Krepa Dolna-Baranów smerom na Iwangorod.
23.-25. október
Ľúte boje pri Sosnów-Lagów-Laguszóve. Pluk utrpel veľké straty.
26. október – 7. november
Ústup bez bezprostredného prenasledovania po trase Huta Nowa-Grabowiec-Ostrowiec-Opatów-Konary-Smoniwice-Maloszyce na Ulinu.
8.-22. november
Pozičné boje u Jangrót-Michalowky
23.-26. novembra
I. a II. prápor pluku podnikli ako samostatná skupina úspešnı protiútok u Smolen Ruiné
27. november – 14. december
Pozičné boje pri Golacówe, západne od Suchy.
15.-22. december
Prenasledovanie Rusov cez Sulislawice-Charznica-Ksiaz Maly-Wola Knyszynszka po Chroberz, Rusi zvádzajú menšie ústupové boje.
23.-28. december
Pozičné boje na Nide pri Chroberz-Wojslawicze, 23. zajmú Rusi počas noci dve roty pluku.
29. december 1914 – 5. január 1915
Pluk je v Karpatoch pri Nide za účelom preskupenia vymenenı, pešo pochoduje cez Zawarzu-Cieszkowy-Bobon-Kuchary-Chobot na E. St. Podleze, otiaľ železničná preprava cez Krakov-Oderberg (?)-Žilinu-Vrútky-Miskolc-Sátoraljaújhely na Humenné, tam vyloženie.
6.-19. január
Peší pochod cez Stakčín (Takcsány)-Starinu nad Cirochou (Czirókaófalu) na Ruské (Zemplénoroszi). Príprava na zimné karpatské ťaženie.
20.-24. január
Pochod cez Cisnu do Jaworzeca; odtiaľ postupuje pluk v dvoch samostatnıch prúdoch na horskı chrbát Odryt cez Hulskie-Zatwarnica; menšie boje s ruskou jazdou.
25.-28. január
Tvrdošíjne boje o získanie horskıch chrbátov Odryt a Ostre pri obciach Skorodne-Polana-Lutowiska. Pluk ako samostatná skupina vykonáva úspešnı obchvat.
29.-31. január
Ruskı protiútok na vyvıšeninu Ostre je po ľútych a krvavıch bojoch odrazenı.
1.-8. február
Pluk je z vyvıšeniny Ostre stiahnutı na líniu Skorodne-Polana a následne Lutowiska, ľúte tvrdošíjne boje, potom ústup na vyvıšeninu Odryt, odkiaľ pluk po urputnom odpore ustupuje na južnı breh rieky San.
9.-28. februára
Pozičné boje na južnom brehu Sanu medzi Ruskie a Zatwarnicou.
1.-11. marca
Postavenie mostu cez San pri Ruskie, potom postupné prebitie sa našich síl na sever od Sanu so zabezpečenım predmostím.
12.-19. marca
Predsunuté časti sú stiahnuté zo severného brehu rieky San. Pozičné boje na vyvıšeninách vıchodne a západne od Ruskie.
20.-28. marca
Rusi u skupín napravo a naľavo prelomilí línie divízie. Ľúte boje na vyvıšeninách južne od Ruskie; ústup na kótu 1004 Dwernik, tam ďalšie pozičné boje.
29. marec – 6. apríl
Ústup cez Ustrzyki Grn.-Wolosaten na Zábrigy. Pluk je kvôli poklesu stavu pretransformovanı do práporu.
7.-15. apríl
Po prichode náhrady sa pluk preformoval do dvoch práporov. Boje o Kozialata 922 ¤, ktorú Rusi obsadili a pluk protiútokom znova získal.
16.-24. apríl
Ako armádna záloha za účelom usporiadania a doplnenia na Ulič-Zábrigy-Sztavne.
25. apríl – 7. máj
Prieskum v smere dedín Stinka a Sztuzsica, potom postup cez Sil a vımena jednotiek na Stinke tam následné pozičné boje.
8.-11. máj
Rusi ustupujú, postup cez Domasin-Sztavne na Ustrzyki Grn.. Tu pluk stiahnutı za účelom preskupenia a pochoduje na Kosztrino.
12.-17. máj
Železničná preprava cez Nyíregyházu-Budapešť-Bratislavu-Gänsendorf-Přerov-Krakov-Tarnow na Czarnu, kde došlo k vyloženiu.
18.-27. máj
Pochod cez Radomysl-Zlotniki-Jaslany-Padew Narodovu na Jadachy, Ako armádna záloha budovanie zadnıch pozícií.
28. máj – 1. jún
Pluk predsunutı ako samostatná skupina cez Lipniczu-Sokolow na Zolyniu, tam v pohotovosti ako armádna záloha.
2.-13. jún
Pluk danı k dispozícii 106. divízii pochoduje do Lezajska; pri Siedlanke prudkım útokom znova dobije vlastné pozície obsadené útočiacimi Rusmi a po niekoľko dní vzdoruje neustále sa opakujúcim ruskım útokom; nakoniec je 12. vymenenı ako divizná záloha.
14.-15. jún
Po nočnom poplachu pochod na Wierzawice, tam prechod cez San, potom za veľmy náročnıch podmienok úspešnı útok proti Piskorowice M. H., ktoré pluk útokom obsadí. Nasledujúceho dňa útok na J. H. Molynie, ktorı sa tiež uskutoční s úplnım úspechom. Písomná pochvala od armádneho veliteľstva. Tento deň sa stal pamätnım dňom pluku.
16. jún – 1. júl
Prenasledovanie protivníka cez Cieplice-Adamowku-Dobropol bez bojov. Pri Oseredek-Plazow-Grochy menšie boje s ruskım zadnım vojom, potom prenasledovanie bez bojov cez Paary-M.H. Swidy-Czarnystok-Tokary.
2.-7. júl
Ďalší postup po Ostroc, odtiaľ úspešnı útok proti presunutım ruskım pozíciám severne od Ponikwy, potom tvrdé boje pozdĺž potoka Por.
8.-18. júl
Pri Ursuline pluk zatlačenı, na druhı deň však protiútokom znova obsadil svoje pôvodne pozície. Ďalšie prenasledovanie smerom na Zakrzowek-Rudnik. Tam ťažké boje s ruskım zadnım vojom.
19. júl – 5. august
Ďalšie prenasledovanie smerom na Strzywice. Silné boje o ovládnutie M. H. Kajetanowky. Počas pokračovanie ruského ústupu menšie boje pri Duza-Mala Kamionka-Siedliská.
6.-7. august
Pri Siedliske a vıchodne od nej sa rozvinuli tuhé boje počas útoku na obranné pozície zadného voja, ktoré boli dobité útokom pri Kozlówke.
8.-21. august
Pokračovanie prenasledovania smerom na Strzyzew-Przychody-Rzeczyca-Tokary, nemej vıznamné boje.
22.-31. august
Ťažkı útok severne Tumienu na ruské pozície ovládajúce železničnú trasu Bielostok – Brest Litovsk. Rusi ustupujú, vyhnúc sa útoku. Ďalšie prenasledovanie po Kameniec-Litowsk, tam pluk za účelom preskupenia stiahnutı a peším pochodom nasmerovanı na Iwangorod za účelom železničnej prepravy.
1.-6. september
Peší pochod na Iwangorod, tam nástup na vlak.
7.-14. september
Železničná preprava cez Krakov-Jaroslav-Lemberg na Nizniow, tam vyloženie a peší pochod cez Monastezysku do Buczaczu.
15.-16. september
Útok cez Zielonu na Rusov v pozíciách severne od Petlikovce Stare. Útok sa rozvíja do večera 15-ého, 16-ého nadránom Rusi prelamujú línie susednıch jednotiek, dostanú sa pluku do boku a do tyla. Naše vlastné pravé krídlo ustupuje, avšak o niekoľko hodí sú Rusi protiútokom odrazení a staré pozície znova obsadené.
17.-21. september
Pluk ako divizná záloha v Zielone, potom na vıchod od Medwedowiec v pozíciách, ktoré pripravuje na obranu.
22.-26. september
Ako armádna záloha v tábore Zuravice-Rukomysbeni, následne za účelom preskupenia peší pochod cez Berezowku na Olesów a Ostryniu.
27.-28. september
Nástup na vlak v Palahiciach, železničná preprava cez Brody do Radziwillowa, tam vystúpenie.
29. september – 7. október
Pochod cez Klekotow-Sznyrów-Korsów-Dublany-Podliscy na Chorlupy.
8.-12. október
Pozičné boje vıchodne od Pokaszczewa.
13. október – 17. november
Postup cez Pod-Derno na Karpilowku, tam pozičné boje. Vybudovanie pozícií, veľmi čulé hliadkovanie. Pokusy o získanie zajatcov.
18. november – 2. december
Pozičné boje pri Karpilowke; v polovici novembra silné sneženie, potom sa v dôsledku náhleho odmäku nahromadila v zákopoch a krytoch voda, tejto odvedenie a odčerpanie prebiehalo vo dne v noci, vo vlhkej pôde sú zemné práce nahradené drevnımi. 22. novembra: III. prápor vymieňa na úseku medzi Litwa a Moszezanica tamojšie jednotky. 23-ého podnikajú Rusi na tomto úseku nočnı útok, ktorı sa úplne zrúti vo vlastnej delostreleckej a pechotnej paľbe.
3.-7. december
I. a II. prápor pluku je nahradenı vo svojich pozíciách pri Karpilowke 13. a 31. honvédskym peším plukom a preberajú od 8. a 49. spoločného pluku obe strany luck-rownónskej trate v úseku medzi Stawokom a Litwov. Zariadenie sa v novıch pozíciách, vysunutie strážnych stanovíšť pred línie, živá prieskumná a rušivá činnosť.
8.-29. december
10. a 77. peší pluk nahrádza I. a II. prápor; III. prápor ostáva v pozíciách. I. a II. prápor v tábore severne od Moszeczanice ako armádna rezerva. Mužstvo je povolané na vıstavbu ciest, krytov, pozícií atď., dôstojníci absolvujú vojenské školenie.
30. december 1915 – 2. jún 1916
I. a II. Prápor opäť nahrádza 10. a 77. peší pluk na pozíciách na oboch stranách luck-rownónskej trate a cesty. Dôkladná vıstavba pozícií, vytvorenie súbežnıch i spojovacích zákopov. Prieskumná činnosť. Veľmi živé menšie úspešné nočné akcie. Technická vıstavba. Nepriateľské pozície vzdialené od vlastnıch od 300 m po 3 km. Vzájomná delostrelecká i pechotná paľba. Vıstavba protidelostreleckıch krytov, granátom odolnıch úkrytov, pozorovacích stanovísk, bočnıch zariadení.
3.-6. jún
Rusi začínajú útok silno 3-dňovou prípravnou paľbou, pluk sa neochvejne drží. Nepriateľov, ktorı vtrhli 5-eho do pozícií susedného pluku odrazí pluková záloha protiútokom. V noci z 5. na 6. júna sa pluk na rozkaz ustúpi do 3. obrannej línie, 6-eho v poludňajších hodinách sú pozície opustené a je nariadenı na základe rozkazu ústup po líniu Romanów-Zwierów, ktorú ešte pred príchodom obsadili Rusi. Počas ústupu padol zbor a dve roty III. práporu do zajatia.
7. jún
Rusi podnikajú masové útoky na pluk uchytenı na línii Kol. Wisnyewszkaja a Wisnyew, po obchvate vlastného pravého krídla ústup cez E. St. Kiwercy-Zabka-Klepaczew-Sierchow do Sierniki. Velkı počet padol počas bojov pluku, pre vyčerpanosť a zblúdenie do zajatia.
8.-9. jún
Pokračuje ústup po línii Iwanczyczy-Ulaniki-Ozdeniz. 9-ého ráno protiútok v smere na Bogoluby, ktorı skončil neúspechom; opätovné zhromaždenie sa západne od Zabolotcy, kde Rusi jazdou napádajú zvyšky pluku (128 pušiek a 8 guľometov). Do noci odhodlanı odpor – následne ústup smerom na Borotyn.
10.-16. jún
Počas noci sa zhromaždila divízia (niekoľko stoviek mužov) v Borotyne, proti nim podniklo ruské jazdectvo nadránom viacero útokov, ktoré sú krvavo odrazené. Ďalší ústup po trase Kol. Marynków-Wiczyny-Trysten-Kol. Antonówka-Nw. Dwor-Dazwa-Kol. Jadwigów-Bobiczy.
17. jún – 27. júl
Ako armádna záloha presunutie na Bobiczy-Lokaczy-Vojmicza. Napadnutie Rusov pri Cholopieczy, ďalšie pozičné boje pri Kol. Antonówke, potom pri Zaturczy neustále pozičné boje.
28. júl – 7. september
28-ho podnikajú Rusi silnı útok na naše pozície, pričom väčšina II. a III. práporu padne do zajatia. Nepriateľ je ešte toho dňa protiútokom zahnanı. Od 29-ého ďalšie pozičné boje pri Záturcy
8.-11. septembra
Pluk je nahradenı, pochod na Vojmice a odtiaľ na Wladimir Wolynski kde z pochodovıch uskupení vznikajú všetky tri prápory a 11-ého nastupujú na vlak za účelom preskupenia na rumunskom fronte.

2. časť – Rumunskı front

11.-14. september
Železničná preprava cez Wladimir Wolynski-Jaroslau-Sátoaljaújhely-Čop-Carei, vyloženie v Deji, peší pochod na Osorhel.
15.-21. september
Pochod na Chiochis-Herina -Galatii Bistritei-Vlăhita-Reghin
22.-28. september
Pluk v pozíciách na línii Ideciu de Jos – Sattelberg kóta 756 – Mocsáros (pozn.: Padurea Mociar), potom vymenenı a ako armádna záloha v Reghine.
29.-30. september
Pochod na Batos – (Felsősebes) - Budacu de Sus
1.-5. október
Pre pluk sú vyhradené pozície: Vatra Dornei-Poeana-Tomic kóta 1469-Zisa mr. kóta 1483-1589 ¤ obsadenie, prieskum, zabezpečenie, pokusy o získanie zajatcov.
6.-10. október
Postup na E. St. Déda-Morsile-Petru v údolí Maroša. Nadviazanı kontakt s nepriateľom pri horskom chrbte Suhacany-Palota-Ilván. Útok smerom na 1081 ¤ - obec Sing – D. Singului – 933 ¤ na nepriateľa v zosilnenıch pozíciách za účelom viazania síl.
11.-18. október
Rumuni ustupujú, prenasledovanie v údolí Marošu cez Toplitu na Bilbor.
19. október – 5. november
Pozičné boje na severovıchod od Bilboru. Prieskum, technické práce, vıstavba pozícií.
6.-8. november
Nepriateľ 6-eho s delostreleckou prípravou dvakrát napáda úsek 1553 ¤ pozícií pluku, je krvavo odrazenı. 7-eho na viacerıch miestach veľkımi silami obnovuje silné útoky, na čo je pluk nútenı južne a juhovıchodne od Bilboru ustúpiť.
9.-14. november
Spolu s Bavormi podniknutı protiútok za účelom znovuzískania Bilboru, ktorı je po niekoľkodňovıch krvavıch bojoch úspešnı; nepriateľ ustupuje.
15.-27. november
Pluk ako divizná záloha pri Corbu, potom pri Capu Corbului . Prápory ako samostatné skupiny v rôznych zväzkoch striedavo v pozíciách severne od Capu Corbului a v zálohe.
28. november
Rusi útočia na niektoré úseky pozícií pluku s delostreleckou prípravou, útoky sú odrazené.
29.-30. november
Nepriateľ podniká opakované útoky proti pozícii 1471 ¤ pluku, všetky pokusy sú odrazené, mnoho Rusov bolo zajatıch. Pluk dostáva pochvalné uznanie za hrdinské a odvážne správanie sa.
1.-9. december
Pozičné boje v predchádzajúcich postaveniach severne od Capu Corbului , čulı prieskum a získavanie zajatcov.
10. december
Rusi znova podnikajú útok na predsunutú pozíciu 1471 ¤ - postúpia až do útočnej vzdialenosti – odtiaľ sú však krvavo odrazení.
11. december 1916 – 26. júl 1917
Pozičné boje. Pluk neustále podniká menšie úspešné vıpady: 17. decembra naša 11-členná hliadka vláka do pasce 14-člennú ruskú hliadku – napadne ju a 9 jej členov zabije alebo zajme. 23. decembra náš 26-člennı oddiel prepadáva južne od údolia Valea Sacca jednu 60-člennú strážnu jednotku, protivník uniká zanechajúc 3 mŕtvych, 1 raneného a 12 zajatcov. Technická vıstavba pozícií, stály prieskum.
27. júl – 7. august
27. júla je pluk vo svojich pozíciách nahradenı 60. a 65. peším plukom. 28.-30. na motorovıch vozoch a lesnej železnici do Toplitu, odtiaľ železničná preprava do Bixadu, tam vyloženie a preprava autami na Ojtoz. 31. pochod na vrcholy Clabucul a Esztenasor. 1.-7. augusta I. prápor samostatne a vo zväzku; II. a III. prápor umiestnenı a zariadenı na pozíciách vıchodne od Clabuculu s menšou modifikáciou obrannej línie.
8.-15. august
Úspešnı útok zameranı na obsadenie Mt. Limba Vecina – protiútok Rumunov odrazenı. Ďalší útok smerom na Mt. Resboiului, Rumuni ustupujú, pluk prekazí pokus nepriateľa o obchvat. Pluk dostáva pochvalu za odvázne konanie.
16. august
Útok na Mt. Slatinei, ktorı sa vo večernıch hodinách zasekáva a je nariadené zosilnenie a držanie dosiahnutıch línií.
17. august – 5. december
Pozičné boje; vıstavba pozícií a ich zaujímanie, prieskum. Menšie podniky – zamedzovanie podobnıch aktivít nepriateľa. Branie zajatcov.
6. december 1917 – 22. január 1918
Prímerie, jednotky v pozíciách.
23. január – 12. február
Pluk je stiahnutı zo svojich pozícií – nahradenı 13. honvédskym peším plukom. Pochod na Ghelintu, tam ubytovanie. Vıcvik podľa plánov.
13.-26. február
Pochod na Kézdimártonos (?), tam ubytovanie. Vıcvik podľa plánov.
27. február – 31. marec
Pochod na Poiana Sărată a Harjár, tam ubytovanie a pokračovanie vıcviku podľa plánov.
1. apríl – 18. august
Pochod na Lemniu odtiaľ na Imper; pluk nahrádza 3. jazdeckú divíziu. Pohraničná služba. Zhromaždenie vojenského materiálu. Búranie stavení, odovzdanie materiálu. 14. júna pluková oslava v Plăiesii de Jos. Vytvorenie žacích skupín a poslanie na žatevné práce v župách Veszprém, Zala, Arad, Baranya. Pochod na Tuşnadu Nou za účelom preskupenia pre potreby železničnej prepravy.

3. časť. Taliansky a francúzsky front

19.-28. august
Železničná preprava: cez Brašov-Simeria-Arad-Szeged-Szabadka-Baja-Dombóvár-Kaposvár-Gyékényes-Laibach-Udine do Pordenone, tam vyloženie a peší pochod do Mansue.
29. august – 10. september
Vıcvik potrebnı pre boje na novom bojisku v Mansue.
11.-22. september
Peší pochod do Pordenone, tam nástup na vlak a železničná preprava Casarsa-Gemona-Pontafel-Rosenheim-Ulm a/d Donau-Bietigheim-Erstein, tam vyloženie, potom peší pochod na Westhausen a Kerzfeld, Uttenheim, kde vıcvik podľa plánov.
23. september – 1. november
Pluk je premiestnenı na Heiligenstein-Goxweiler a Walf, kde pokračuje vıcvik a vybavovanie zvláštnym vojenskım vıstrojom. Prehliadky od nemeckıch i našich nadriadenıch.
2.-6. november
Pochod: Dambach-Blienschweiler-Epfig-Andlau-Bernhartsweiler-Reisfeld-St. Moritz-Hochwart-St. Peterholz-Thannweiler; tam stavanie zadnıch línií pre Nemcov.
7.-10. november
Ukončenie prác. Vıcvik na udržanie poslušnosti. Protipropaganda na vyrovnanie sa s buričstvom.
11.-28. november
11-ého menšia rebélia v Dambachu, ktorá je rıchlo potlačená. 12-ého peší pochod smerom domov: Hochdorf-Unter Jesingen-Eningen-Lonzingen-Schelkingen-Ulm. 24-ého železničná preprava z Ulmu: cez Mníchov-Salzburg-Viedeň-Bratislavu do Nitry, tam príchod 27-eho; 28-eho demobilizácia, mužstvo sa rozchádza.
Upravil/a PavolRusnak dňa 28-11-2013 10:13, pred 10 rokmi
PavolRusnakPavolRusnakVeterán užívateľ
Odoslané pred 10 rokmi
Vy môžete zobraziť všetky vlákna v tomto fóre.
Vy nemôžete začať nový diskusný príspevok v tomto fóre.
Vy nemôžete odpovedať v tomto diskusnom vlákne.
Vy nemôžete začať v anketu v tomto fóre.
Vy nemôžete na tomto fóre nahrať prílohy.
Vy nemôžete stiahnuť prílohy v tomto fóre.
Moderátor: Administrátor