Prihlásenie

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Čítať tému

Vytlačiť tému
Fürstenzeller Marton
Ludmila
O mojom úspešnom pátraní po dedkovi Martinovi Furstenzellerovi som ,na znak vďaky za Vašu pomoc napísala článok, ktorý bude uverejnený v MY Nitra.

Veľká vďaka ešte raz.

Ludmila
Dnes som dostala preklad do slovenčiny - opis bojov pred smrťou môjho dedka.
PREDSLOV
Predstavenie maďarských vojsk vo svetovej vojne má dva ciele:
1. Dokazuje vynikajúce a chrabré vojenské vlastnosti maďarského vojaka a
2. Zachováva pre budúce generácie príkladné správanie v roky sa tiahnucej ťažkej situácii.
Dobré a správne rozhodntia nech sú pre budúce generácie príkladom a tie nesprávne varovaním. Opísanie tejto histórie sa potýkalo s viacerými prekážkami, nakoľko v prvých týždňoch vojny nebolo možné viesť pravidelný denník - v neskoršej dobe už pravidelne vedený denník a pravé dokumenty strážené a uložené v tyle, sa pri náhlom opustení pozícií po obsadení sa veľká časť stratila. Potom sa museli chýbajúce časti získavať zo súkromných zápisov, ktoré veteráni nezištne poskytli.
Opis udalostí v priebehu vojny sú v prvom rade opisom menších útvarov. Určite je aj viac materiálov, ale autor mohol použiť len ten, ktorý mal k dispozícii.

Potom nasleduje opis pár dní " Veľkonočnej karpatskej bitky" , v ktorej dedko Martin zahynul.
Dám naskenovať a pošlem
Ľudmila

Ludmila
Dobrý večer.
Potrebovala by som poradiť. Plánujeme so synom navštíviť vojenský cintorín Dwernik, na ktorom by mal byť pochovaný dedko Martin Furstenceller, vedený v záznamoch ako Fisinceller. Neradi by sme blúdili v horách a hladali cintorín. Vie nám niekto poradiť, na koho sa máme obrátiť o pomoc v tejto oblasti?
Vďaka
Ľudmila

fekiac
Ak bol naozaj teda pochovaný na bývalom obecnom (nie vojenskom - taký tam nie je) cintoríne v Dwerniku, zachovaná časť toho bývalého cintorína sa nachádza niekde v týchto miestach: 49.207555, 22.624214 . O cintoríne sa píše v tých príspevkoch, na ktoré som dal odkaz v príspevku č. 19. tejto témy - asi toto:
Bývalý cintorín v Dverníku sa nachádza uprostred dediny, po ceste do Nasiczného. Nachádza sa asi 50 metrov za (bývalou) miestnou krčmou "Piekiełko", na miernom svahu klesajúcom k potoku Dwernik.

...

Kedysi tento cintorín pozostával z dvoch častí oddelených cestou. K dnešnému dňu prežila iba jedna časť - západná, ktorá bola menšia. Na väčšej - východnej - časti cintorína teraz stoja domy.

Na severnej, zachovanej časti cintorína stál niekedy drevený kostol Svätého Michala Archaniela z roku 1785. Dôkladná obnova chrámu bola vykonaná v roku 1898 ... Vyhorel v roku 1946. Bola to drevená budova ... Slabé úlomky základov a pozostatky kamenného oltára - dnes vo forme hromady kameňov - sa zachovali. Na mieste, kde stál kostol, je veľký drevený kríž.

Vďaka pohnutým osudom obce tam dnes asi nežijú pôvodní obyvatelia, po 2. sv. vojne zostal stáť jediný dom...

Ludmila
padlí vojaci z 14.pluk pechoty austro- wiegerskej armii sú pochovaní na vojenských cintorínoch v okolí Tarnowa -188,191,193,284 a cmetarz Tuszowie.
Preštudovala som množstvo dokumentov Oddzdial Grobownictwa Wojennego a dospela som k záveru, že navštívime Dwernik a prípadne Rotundu. Dedkove meno sa nikde v zozname Polegli na zemiach polskich nenachádza.

Ludmila
Zabudla som poďakovať za odpoveď ohľadom cintorína v Dwerniku. Zima v marci 1915 bola krutá s množstvom snehu. Ak sa dedko utopil v bažinách, ťažko ho neskôr identifikovali a tak možno narýchlo pochovali ako neznámeho vojaka.
Vďaka ešte raz za pomoc.

Prejdite na fórum:
Vygenerované za: 0,08 sekúnd
868,321 návštev