Veľká vojna a územie Slovenska 1914 - 1918 - Diskusné fórum: Kornel Gálik


Prihlásenie

 
 


Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.


Čítať tému

 Vytlačiť tému
Kornel Gálik
Eva
      Dobrý deň,
píšem na toto fórum, pretože by som potrebovala pomoc, prípadne radu skúsenejších, ako pokračovať v mojom pátraní po pra prastarom otcovi Kornelovi Gálikovi (narodený 13.10.1879, v Machulinciach - vtedajší názov Maholány, v matrike zapísaný ako Cornelius Gálik).
Ako som sa dozvedela už dávnejšie od rodiny, padol vo vojne, ale nikto nevie kde a ani kedy, v rodine v minulosti hovorili, že zomrel hneď na začiatku na Ruskom fronte. Avšak myslím si, že to boli len dohady. Tento rok som sa rozhodla, že sa pokúsim vypátrať, kde zomrel. Začala som v digitálnych archívoch: verlustliste, vuapraha, červený kríž a rôzne ďalšie. Následne, keď som nič neobjavila, napísala som do štátneho archívu v Nitre, vojenského historického archívu v Bratislave, vojenského ústredného archívu v Prahe a bola som aj na matrike v Obyciach, pod ktorú Machulince patrili v čase konania vojny a aj teraz.
Výsledky pátrania:

Štátny archív v Nitre: žiadne záznamy sa nenašli

Vojenský historický ústav v Bratislave: na môj e-mail doteraz nereagovali

Vojenský ústredný archív v Prahe: našli kmeňový list a zaslali mi všetky dokumenty na adresu (dokonca zadarmo). Veľmi som sa potešila, že sa konečne niečo našlo a že jeho kmeňový list nebol skartovaný. Podľa mňa, najdôležitejší dokument je veľmi zle čitateľný, je to len kópia a nevedeli mi dať informáciu, kde by sa mohol nachádzať originál. Snažila som sa rozlúštiť, čo je tam písané, ale nie som si tým istá: 14 pluk, bojoval na Ruskom fronte, posledný záznam 13. sept. 1914. V ostatných dokumentoch je uvedený ako nezvestný.

Matrika Obyce: záznam z knihy úmrtí vyhotovený 24.12.1928, úmrtie je napísané na dátum 31.12.1918, vek 39 rokov, ale bez uvedenia akéhokoľvek miesta alebo poznámky o padnutí vo vojne.

Po týchto zisteniach som ešte raz pozrela verlustliste a našla som záznam: Galli Kornél, Inft., k.u. LIR. Nr.9, 8.Komp, Ungarn, verw. (Verlustliste Nr 302, 27.10.1915, str 15), záznam neobsahuje ani rok narodenia, ani miesto, takže neviem, či sa jedná o môjho predka, zaujíma ma Váš názor, či je možné, že je to on.

Môj príspevok je dlhší, ale nevedela som, na koho sa s týmito zisteniami obrátiť a pri hľadaní som čerpala aj z tohto fóra a hlavne by som chcela pohľad ľudí, ktorí majú s touto témou skúsenosti a vedeli by mi možno interpretovať výsledky. Vopred veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

Pripájam obrázky dokumentov: https://www.photobox.co.uk/my/album?album_id=5528433454
Eva nasledujúce prílohy obrázky:
vua1_1.jpg sanr_1.jpg

Upravil Eva dňa 18-12-2018 22:32
 
branislav
      Machulince - okres Zlaté Moravce patrili v pechote pod nasledovné doplňovacie obvody:
26. pěší pluk (Infanterie Regiment Nr. 26)
Doplňovací okres Ostřihom

14. honvédský pěší pluk (14. honvéd gyalogezred)
Honvédský doplňovací okres Nitra

14. domobranecký peší pluk (14. népfelkelő gyalogezred)
Honvédský doplňovací okres Nitra

Zašiel by som do VHA do BA na Krajnú ulicu a prezrel si Sterbregistre 26-teho pluku a honvédskych plukov. Vzadu majú register priezvisk.
 
Martin Sedlar
      Galik Kornel, pesiak 14. honvedskeho pesieho pluku (Nitra) bol po ukonceni svetovej vojny vyhlaseny za nezvestneho. V zapise sa neudava od ktoreho datumu presne. (Matrika zomrelych byvalych honvedskych plukov zv.XIII str. 144.)
Kedze posledny zaznam bol zo septembra 1914, je predpoklad ze zostal na bojisku prave v obdobi okolo tohto datumu. Od septembra do oktobra ale neprebiehali prudke boje po ktorych by mohol na bojisku zostat, bolo to skor obdobie stahovania sa k Ivanogorodu a Sandomierzu, kde potom prebiehali prudke boje.
 
Eva
      Ďakujem za informácie a vysvetlenie. Od vtedy ako som sem písala som mierne pokročila a tiež som našla tento záznam z matriky vo VHÚ. Zároveň som zistila, že Galli Kornél, ktorého uvádzam v príspevku určite nie je môj predok. Vedeli by ste mi ešte možno poradiť, či by mohlo byť niečo viac vo Viedenskom vojenskom archíve a ako to tam funguje, ak by som chcela niečo zistiť? Ďakujem za odpoveď.
 
Prejdite na fórum:
Vygenerované za: 0.06 sekúnd
1,009,981 návštev